Gartner araştırmasına göre 2017'de en önemli stratejik gelişim konuları belirlendi. Veri ve bilginin giderek önemli olacağı yakın gelecekte teknoloji, her "şey" in akıllı olmasına göre evriliyor. Aynı zamanda iletişimin önemi de artıyor ve iletişim kuracak şeyler sadece "insanlar" değil. Makinelerin de kendi aralarında iletişim kurarak karar alması, verileri incelemesi ve "öğrenmesi" hedefleniyor. Bununla ilgili somut gelişmeler başladı bile. Araştırmanızı ve kaynak bulmanızı kolaylaştırmak için başlıkları orjinal dilinde bırakıyorum.

İşte size üç ana başlık altında 2017'nin en çok konuşulacak 10 teknolojik gelişim konusu:

 

Intelligent (Zeki)

Yapay zeka ve makine öğrenimi kritik bir zirveye ulaştı. Neredeyse teknoloji ilişkili her servis, nesne ya da uygulama bu yönde evrilecek. Baştan belirlenen talimatları gerçekleştiren makinalar yerine öğrenen, uyarlayan, ve otonom hareket eden akıllı sistemler, en az 2020 yılına kadar satıcıların birincil mücadele alanını oluşturacak.

Trend No.1 : AI & Machine Learning (Yapay Zeka ve Öğrenen Makineler)

Yapay zeka sistemleri yeni bir aşamaya geçiyor. Bu gelişimle birlikte Deep Learning (Derin Öğrenme), Virtual Neural Networks (Yapay Sinir Ağları) ve Natural Language Processing (Doğal Dil İşleme) gibi teknolojileri kullanan sistemler öğrenebilecek, tahminleyebilecek, uyum sağlayacak ve belki de tamamen otonom hareket gösterebilecekler. Bunun neticesinde sistemler öğrenerek, gelen verileri işleyerek davranışlarını değiştirebilecekler. Pek tabi olarak bu da çok yüksek bir veri saklama ve işleme kapasitesi gerektirecek.

Trend No.2 : Intelligent Apps (Akıllı Uygulamalar)

Akıllı uygulamalar, iş süreçlerini otomatize edebilmeyi vaad ediyor. Uygulamalar yapay zeka sistemleri ile birleşecek. Örneğin e-posta uygulamaları size önemli içerik ve aksiyonları gösterecek, ERP uygulamaları satınalma siparişlerini oluştururken piyasa verilerinden yararlanacak, satış fiyatlarını rakip fiyatlamalara ve müşteri eğilimine göre otomatik oluşturacak. Şu an bunların küçük örnekleri her sektörde görülmeye başlandı. Otonom olarak ilerleyen pek çok süreçte kullanıcılar artık sadece takipçi olacak. Gartner, 2018 de en büyük 200 şirketin büyük çoğunluğunun tekliflerini belirleyecek, kararlarını etkileyecek ve müşteri deneyimini artıracak yazılımlar kullanacağını öngörüyor. Bu yazılımlar Büyük Veri üzerinde geniş çaplı analizler yaparak sonuçlara ulaşacak.

Trend No.3 : Intelligent Things (Akıllı Nesneler)

Yeni akıllı nesneler genel olarak üç alanda inceleniyor: Robotlar, Drone'lar ve Otonom Araçlar. Her bir alan, daha da gelişerek pazarın daha büyük bir bölümünü etkileyecek. Sayısallaşmış İş (Digital Business) anlayışındaki yeni evre bunun küçük bir yansıması. Mevcut IoT (Nesnelerin Interneti) cihazları da zekalarını artırarak yapay zekanın gücünü evlere, ofislere, fabrika ve sağlık kurumlarına taşıyacaklar.

Akıllı nesneler gelişimini sürdürdükçe ve popülerleştikçe kendi başlarına çalışmaktan ziyade işbirliği ile çalışmaya başlayacaklar. Aralarındaki iletişim sayesinde farklı süreçleri eşgüdüm içerisinde yönetebilecekler. Yine de yasal yükümlülükler ve gizlilik gibi teknik dışı konular, bazı senaryolar için bu gelişimi yavaşlatabilir.

Devamı diğer sayfada...